رئیس گروه تحقیقات و ترویج مرکز ملی فرش ایران / وجود30  شغل در زنجیره ارزش فرش دستباف کشور

رئیس گروه تحقیقات و ترویج مرکز ملی فرش ایران / وجود30 شغل در زنجیره ارزش فرش دستباف کشور

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، رئیس گروه تحقیقات و ترویج مرکز ملی فرش ایران در ویژه نامه راه ثروت در حوزه رنگرزی و جایگاه آن بیان کرد: در زنجیره ارزش فرش دستباف حدود 30 شغل وجود دارد. رنگرزی در حلقه های ابتدایی این زنجیره و در بخش تامین و و تدارک وجود دارد.

وی افزود یکی از مشکلات فرش دستباف ایران، طی 80 سال اخیر مساله کیفیت رنگ قالی های تولیدی و کاهش  ثبات رنگی به دلیل ناآشنایی با رنگهای شیمیایی و کاربرد نامناسب آنها در رنگرزی الیاف فرش دستباف بوده است.

ویسیان تصریح کرد: ادارات فرش سازمان صمت رابط مرکز ملی فرش ایران در استان ها بوده و تصمیمات و سیاست های متولی فرش دستباف را اجرا می نماید که یکی از آن ها اجرای دوره های آموزشی و ارتقا مهارت و به روز نمودن اطلاعات علمی و عملی شاغلین حوزه فرش دستباف است.

وی در خصوص برگزاری این رویداد ملی در استان قم، اظهار داشت: آشنایی رنگرزان استان های مختلف کشور با رنگرزان استان قم ، افزایش تعامل و ارتباط کاری و ارسال سفارشات رنگرزی ابریشم و حتی تولید فرش دستباف ابریشم به استان قم با توجه به این که رنگرزی ابریشم در مقایسه با رنگرزی پشم وکرک حساس تر بوده است هم چنین .آشنایی فعالان فرش دستباف قم با آخرین دستاوردهای علمی و عملی در حوزه رنگرزی را از از نتایج خوب این دوره ها بیان کرد.

ویسیان در ادامه تصریح کرد: عدم آشنایی کافی بارنگ های شیمیایی جدید و روش های مناسب رنگرزی و نداشتن تجهیزات صنعتی مورد نیاز که  باعث کاهش کیفیت رنگرزی الیاف می شوداز جمله مسائل و مشکلات حوزه رنگرزی فرش دستباف است.

وی افزود: برگزاری دوره های اموزشی به منظور ارتقاء مهارت شغلی، اختصاص تسهیلات بانکی برای نوسازی، بازسازی و توسعه کارگاه ها و استفاده از تجهیزات و ماشین الات مناسب برای رنگرزی انتقال دانش و تجربه کاری در حوزه فرش دستباف در تمام مشاغل وابسته به آن به صورت سنتی و به روش استاد و شاگردی انجام می شد تا اینکه از سال 1375 به بعد دوره کارشناسی فرش دستباف در 4 گرایش طراحی ونقاشی، رنگرزی، بافت و مرمت در تعدادی از دانشگاههای کشور ازجمله کاشان، اصفهان و تبریز ایجاد و آموزش بصورت کلاسیک و آکادمیک مشاغل وابسته به فرش دستباف شروع گردید. دانش آموختگان این حوزه به تدریج وارد بازار کار و جذب دستگاههای اجرایی شده و انتقال دانش و تجربیات و استفاده از دستاوردهای جدید علمی در مشاغل مختلف فرش دستباف سریع تر و آسانتر شده و به حفظ و توسعه آن کمک می کند.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید