نگهداری نفیس‎ترین فرش جهان اسلام در تبریز

نگهداری نفیس‎ترین فرش جهان اسلام در تبریز

فرش عشق، نفیس‎ترین فرش جهان اسلام بوده و بافت آن در سال 83 توسط جمعی از هنرمندان و با نظارت دانشگاه هنر اسلامی تبریز شروع شد و در سال 89 خاتمه یافت

 

‌به گزارش مرکز ملی فرش ایران،  به نقل از ایسنا، این اثر برای اولین بار در جهان اسلام توسط دانشکده فرش دانشگاه هنر اسلامی تبریز طراحی و با نظارت پورنامی و توسط تقی عباسی بافته شد، در این اثر هنری، کل قرآن مجید در قالب یک کتاب صحافی شده با اوراقی از فرش دو رویه در ۷۶ ورق (کم‌ترین حجم ممکن) و۱۵۲ صفحه در ابعاد ۷۵*۴۵ سانتی متر و رج شمار ۸۰ به خط عثمان طه از پشم و ابریشم بافته شده است.

دستگاه دار فرش عشق با توجه به دو رویه بودن آن، از نوع تخت یک طرفه انتخاب و برای حفظ ظرافت خوشنویسی‌ها در بافت این فرش از تلفیق گره‌های متقارن و نامتقارن استفاده شده است.

ضخامت هر برگ این فرش، چهار میلی‌متر بوده و از رنگ‌های طبیعی و گیاهی در آن بهره گرفته شده و تمام ۳۰ جز قرآن با ۶۲ میلیون گره، بافته شده است.

نقش مایه‌های اصیل اسلامی و ختایی ظریف با نشانه‌هایی از قلم، کتاب و گل لاله که در حاشیه‌های صفحات قرآن قرار دارند، در این فرش به صورت تذهیب بافته شده است و در تناسب با نوشتار متن قرار دارد.

پس از اتمام بافت این فرش نفیس قرآنی در زمستان ۸۹، این اثر در دیدار جمعی از مدیران، هنرمندان و اساتید دانشگاه هنر اسلامی تبریز به دست رهبر معظم انقلاب رونمایی و به ایشان اهدا شد و مقام معظم رهبری نیز فرش عشق را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند.

این فرش به پیشنهاد محمد علی کی‌نژاد، رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز به طور موقت و برای به معرض نمایش قرار دادن آن در کلیه کشورهای اسلامی در موزه دانشگاه هنر اسلامی تبریز نگهداری می‌شود و مقرر شده است نهایتاً به موزه آستان قدس رضوی تقدیم شود.

فرش عشق تاکنون علاوه بر شهرهای گوناگون ایران، در کشورهای پاکستان، تاجیکستان، مالزی، ترکیه، کویت، سوئد و فرانسه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته و استقبال بسیار خوبی از آن شده است.

این اثر همچنین در محل خانه ایرانیان شهر لاهه در معرض دید ایرانیان و برخی دیگر از مسلمانان مقیم هلند قرار گرفته است.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید