نخستین کارگروه فرش دستباف استان تهران تشکیل شد

نخستین کارگروه فرش دستباف استان تهران تشکیل شد

نخستین کارگروه فرش دستباف استان تهران با هدف بررسی مباحث بازرگانی داخلی و خارجی مربوط به این کالا و ایجاد تحرک در تعامل بخش خصوصی برای افزایش صادرات و رفع مشکلات این هنر - صنعت برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، نخستین کارگروه فرش دستباف استان تهران به ریاست استاندار تهران و با حضور  رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت تهرانْ، رئیس مرکز ملی فرش ایران و سایر اعضا تشکیل شد.

محسن بندپی در جلسه تصریح کرد: فرش دستباف هویت و شناسنامه  کشور  محسوب می شود و از طرفی یکی از محصولاتی است که  با رونق آن می توان سطح صادرات غیرنفتی را ارتقا داد 

وی ادامه داد: نام ایران و فرش دستباف در دنیا  با هم عجین هستند و  هیچ کالایی قدرت رقابت با فرش دستباف را ندارد ما باید برند سازی در صنعت فرش را که متعلق به ایران و بخشی از هویت ملی ما محسوب می شوند را تقویت کنیم. 

استاندار تهران ادامه داد: عمده ترین فعالین فرش دستباف بانوان هستند و باید بسترسازی مناسب برای اشتغال این قشر صورت گیرد. ارز آوری صنعت فرش دستباف در صادرات غیرنفتی برای کشور بسیار چشم گیر است .

وی افود: مهارت آموزی، افزایش مهارت و به روز بودن برای بافندگان فرش دستباف بسیار حائز اهمیت است. 

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت تهران، با بیان این که ۴۰ هزار و ۳۸۰ قالیباف و حرف وابسته فعال در حوزه فرش دستباف در استان وجود دارد، افزود: یکهزار واحد شست و شو و پردازش در غالب کارگاه و کارخانه در استان تهران وجود دارد که در ایجاد ارزش افزوده نقش بسزایی دارند.

وی ادامه داد: یکی از عمده ترین کالاهای صادراتی کشور فرش‌های دستباف است که در سال‌های اخیر به دلیل تحریم و مسائل مالی با فراز و فرودهایی همراه بوده است.

صادقی گفت: مسئولان دولت به این تشخیص رسیده‌اند که در استان کارگروهی تحت عنوان فرش دستباف در استان برگزار شود تا با بررسی مباحث بازرگانی داخلی و خارجی یک تحرکی ایجاد و با تعامل بخش خصوصی این روند پویا شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران نیز در این نشست با بیان این که ما اعتقاد داریم فرش دستباف نماد، فرهنگ و هویت ماست و بالاترین میزان اشتغال کشور در زمینه فرش دستباف است، افزود: فرش دستباف بدون کمترین زحمت برای دولت در توسعه اقتصادی کشور نقش بسزایی دارد.

فرشته دست پاک گفت: مرکز ملی فرش به عنوان متولی فرش دستباف به تنهایی نمی‌تواند رسالت خود را انجام دهد و مشکلات این صنف باید از طریق کارگروه فرش حل و فصل شود.

دست پاک تصریح کرد: ما ادعا می‌کنیم می‌توانیم بدون کمک‌های کلان دولت با تسهیلات ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی برای افراد در کشور شغل ایجاد کنیم.

 

 

 

 

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید