برداشت پیله ابریشم در راز و جرگلان ۳۰ درصد افزایش یافت

برداشت پیله ابریشم در راز و جرگلان ۳۰ درصد افزایش یافت

فرماندار راز و جرگلان گفت: تولید پیله تر ابریشم در این شهرستان، به عنوان قطب تولید ابریشم خراسان شمالی امسال ۳۰ درصد نسبت به پارسال افزایش یافته است.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از ایرنا، محمد زارعی هدک روز یکشنبه گفت: برداشت پیله از نوغان به آخرین مراحل خود رسیده و آمارها حکایت از رسیدن برداشت نهایی ابریشم این شهرستان به ۶۰ تن دارد.

وی با بیان اینکه برداشت پیله نوغان در سال ۹۶ در این شهرستان تنها ۲۰ تن بود، افزود: این رقم در سال ۹۷ به ۵۰ تن رسید.

وی افزود: بهای خرید تضمینی پیله در سال جاری افزایش مناسبی اشت و همین امر موجب شد تا بیشتر نوغانداران پیله‌های خود را به مراکز خرید بفروشند اما برخی نیز پیله‌های خود را به دلالان فروخته‌اند.

وی اظهار داشت: نوغانداری در این شهرستان در ۲ بخش جرگلان و غلامان رونق دارد.

بخشدار جرگلان نیز گفت تاکنون در این بخش ۵۰ تن نوغان برداشت شده که کار برداشت ادامه دارد و چون برخی از نوغانداران تولیدات خود را به واسطه‌ها فروخته‌اند نمی توان رقم دقیقی از برداشت نوغان ارائه کرد.

پولاد نجاهی اظهار داشت: بخش جرگلان مرکز پرورش کرم ابریشم در استان است و فقط در این بخش هزار و ۳۰۰ جعبه تخم نوغان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه در این بخش حمایت‌ها بیشتر به شکل ایجاد فضای پرورش کرم ابریشم و مانند آن است، افزود: فصل و مدت زمان پرورش کرم ابریشم محدود است و با توجه به همین امر مردم نیاز به تسهیلات ندارند و از تسهیلات نیز کمتر استفاده می‌کنند.

وی سود امسال نوغانداران را از هر جعبه نوغان در حدود ۳۴ میلیون ریال بیان کرد و اظهار داشت: در جرگلان از دانش آموزان ابتدایی تا پدربزرگ و مادربزرگ‌ها به این حرفه می‌پردازند و نوغانداری و ابریشم بافی با فرهنگ و رسوم مردم جرگلان آمیختگی دیرینه ای دارد.

به گفته نجاهی کیفیت ابریشم تولیدی جرگلان بسیار مطلوب است و بر همین اساس پس از رنگ آمیزی نخ‌های ابریشم با رنگهای طبیعی از آن در بافت فرش ابریشمی دوروی «دویدوخ» که شهرت جهانی دارد و پارچه و دوخت پوشاک ابریشمی استفاده می‌شود.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید