دو چالش اساسی حوزه فرش البرز

دو چالش اساسی حوزه فرش البرز

رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان البرز می‌گوید: در راستای ارتقای سطح تولید و صادرات فرش دستباف و رفع مشکلات این حوزه با همه توان بیش از پیش تلاش خواهیم کرد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، همشهری «جهانگیر شاهمرادی» با اشاره به مشکلات حوزه فرش استان می‌افزاید: از مهم‌ترین مشکلات صنعت فرش در استان البرز تأمین مواد اولیه مرغوب، بازاریابی و فروش فرش دستباف است. وی بیان می‌کند: استانداردسازی مواد اولیه، داشتن ارتباط تنگاتنگ با دانشگاه‌ها و دانش‌آموختگان فرش و حمایت از طراحان از نیازهای مطرح شده در این حوزه است که اداره فرش این سازمان در پی ایجاد هماهنگی‌های لازم برای رفع این مشکلات است.

این مسئول با اشاره به افزایش توسعه صادرات در حوزه فرش دستباف می‌گوید: استفاده از بازاریابی و توجه به سلیقه مشتری بر توسعه صادرات فرش دستباف بسیار موثر خواهد بود. رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی ادامه می‌دهد: آموزش قالی‌بافان و سلیقه‌یابی مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی راه ارتقای این هنر و صنعت است. امیدواریم با حضور بزرگان فرش و مدیران کارگاه‌های تولیدی فرش اقدامات اساسی برای حمایت از تولید فرش دستباف مرغوب و افزایش صادرات صورت پذیرد. با هدف دسترسی آسان به مواد اولیه مرغوب و بازاریابی و فروش تشکیل تعاونی فرش دستباف استان در دستور کار این سازمان قرار دارد.

وی یادآور می‌شود: قیمت مواد اولیه ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده و این امر باعث می‌شود تولیدکننده رغبتی برای خرید نداشته باشد که این امر خود را در صادرات نشان می‌دهد. اعمال تحریم‌های اقتصادی، کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان و قیمت بالای تمام‌شده فرش باعث کاهش میزان صادرات فرش دستباف استان می‌شود. شاهمرادی می‌گوید: فرش البرز با همه مشکلات و چالش‌ها، ظرفیت‌های شکوفا نشده بسیاری دارد که پشت دیوار بی‌توجهی پنهان مانده و لازم است با نگاه ویژه برای رفع موانع و مشکلات زمینه بالندگی بیشتر این هنر- صنعت سودآور مهیا شود.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید