۲۴ درصد بافندگان فرش آذربایجان غربی در خوی مشغول فعالیت هستند

۲۴ درصد بافندگان فرش آذربایجان غربی در خوی مشغول فعالیت هستند

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: در کارگاه های بافندگی فرش در سطح استان ۷۲ هزار نفر مشغول هستند که از این تعداد، فرش بافان شهرستان خوی ۱۷ هزار نفر را شامل شده و ۲۴ درصد از آن را به خود اختصاص داده است.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از ایرنا محمد دهقان روز چهارشنبه در کارگروه فرش شهرهای شمال آذربایجان غربی افزود: این استان با تولید سالانه ۲۹۰ هزار مترمربع فرش دستباف یکی از قطب های فرش در کشور به شمار می رود و از این میزان، ۶۹ هزار مترمربع در خوی بافته می شود.

وی اظافه کرد: شهرستان خوی ۸۶ کارگاه غیرمتمرکز از ۲۲۴ کارگاه فرش در آذربایجان غربی را به خود اختصاص داده است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی بیان کرد: فرش آذربایجان غربی با ۲ برند ثبت شده ریزماهی خوی و افشار تکاب شناخته می شود.

وی به ۳۳ فقره اشتغال خانگی در سطح استان در حوزه فرش اشاره کرد و بیان داشت: همچنین ۱۵ هزار نفر از بیمه تامین اجتماعی این صنعت در سطح آذربایجان غربی بهره مند شده اند که سه هزار و ۶۰۰ نفر آن از خوی هستند.

وی گفت: در سطح استان ۶ مرکز فرشبافی متمرکز وجود دارد که یکی از آنها در خوی واقع شده است.

وی افزود: شهرت فرش این منطقه به لحاظ زیبایی، نقش و کیفیت مواد اولیه در جهان بی نظیر است و انواع فرش‌های دستباف در طرح های قبا، ماهی، نقشه، افشار و فرش تمام ابریشم توسط فعالان این بخش در استان تولید و روانه بازار می شود.

به گزارش ایرنا، ۲۲۴ کارگاه متمرکز و غیرمتمرکز قالیبافی در آذربایجان‌غربی فعال است که از این تعداد پنج کارگاه متمرکز، ۴۷ تعاونی تولیدی، ۱۵ اتحادیه صنفی قالیبافی و یک دانشگاه در حوزه فرش دستبافت استان فعالیت می کنند.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید