رایزن فرهنگی ترکیه در ایران با رئیس مرک ملی فرش ایران دیدار کرد

رایزن فرهنگی ترکیه در ایران با رئیس مرک ملی فرش ایران دیدار کرد

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری ترکیه درایران با رئیس مرکز ملی فرش ایران دیدار و در باره روابط و مبادلات تجاری فرش دستباف بین دو کشور گفتگو کرد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، برگزاری جلسه ارتباط و تعامل هنر - صنعت فرش دستباف بین کشور ترکیه و ایران با حضور رئیس مرکز ملی فرش دستباف، معاون اموربازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی و رایزن کشور ترکیه در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تشکیل شد.

 فرشته دستپاک رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران در این نشست گفت: کشور ایران و ترکیه دو کشور دوست و بردارند که بیشتر آداب، رسوم، صنایع و دینشان با هم یکی هستند.

وی افزود: از نظر ما فرش دستباف هنر - صنعت است و ترکیه نیز این دید را به فرش دستباف دارد.

دست پاک ادامه داد: ایران و ترکیه همیشه حامی همدیگر بودند و این حمایت ها باعث شده که در تمامی زمینه ها با هم همکاری داشته باشیم .

ایشان در ادامه خواستار نحوه فعالیت کشور ترکیه در بازارهای جهانی در حوزه صنعت فرش دستباف شدند.

در ادامه رایزن ترکیه در ایران گفت: روابط دوستانه دو کشور قدیمی و از قدمت بالایی برخوردار می باشد و حضور ما در این جلسات و نشست ها بخاطر روابط بین دو کشور می باشد.

وی ادامه داد: فرش دستباف ایران از نظر کیفیت و صنعت حرف اول را می زند و همانطور که کشور ایران از صنعت فرش دستباف حمایت می کند کشور ترکیه نیز حمایت های زیادی را انجام می دهد.

وی افزود: دولت ترکیه تعرفه های 50 تا 60 درصدی را برای واردات فرش از سایر کشورها تخصیص داده تا صنعت فرش دستباف حمایت شود و واردات کمتری انجام شود.

رایزن ترکیه در ایران بیان کرد: در چند سال گذشته صنعت فرش دستباف ترکیه رو به افول بوده و بیشتر کارگاه های بافندگی تعطیل شدند و حال دولت مردان با تدبیر و حساسیت زیادی به این صنعت نگاه می کنند

وی افزود: ما ا فعالیت هایی را که باعث ارتقاء فرش دستباف شود استقبال ی کنیم ، به شرط این که به منظور حمایت این هنر - صنعت باشد.

اسد درویشی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان گفت: کشور ایران و ترکیه برای سهم صنعت فرش دستباف خود باید فعالیت کنند بدون آن که هر دو طرف ضرر ببیند، منفعت داشته باشند.

وی افزود: این نشست ها و جلسات باید بصورت مستمر انجام گیرد تا بتوانیم مسائل و مشکلات را مرتفع سازیم.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید