مجموعه فرش و قلم‌زنی ۱۸۰ میلیاردی به دانشگاه تهران اهدا شد

مجموعه فرش و قلم‌زنی ۱۸۰ میلیاردی به دانشگاه تهران اهدا شد

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از آنا، صبح امروز نمایشگاه زیورآلات تاریخی فرهنگی از دوران پیش‌ازتاریخ تا دوران معاصر به همراه مجموعه فرش و قلم‌زنی نقره با حضور محمود نیلی‌ احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران و غلامعلی ملال یکی از خیرین دانشگاه تهران که خود دانش‌آموخته این دانشگاه است، افتتاح رسمی و رونمایی شد.

غلامعلی ملال در گفتگو با خبرنگار آنا اظهار کرد: مجموعه قلم‌زنی نقره شامل ۱۲۵ قطعه قلم‌زنی اصفهان است که طی ۵۰ سال از میان هزاران آثار جمع‌آوری‌شده است و از بین ۵۰۰ قطعه خریداری‌شده این ۱۲۵ قطعه ارزشمند و نفیس باقی‌مانده است. به‌جز چهار قطعه از این مجموعه همگی نقره هستند و در مجموعه ۸۰ کیلوگرم نقره است که ارزش این مجموعه قریب به ۳۰ میلیارد ریال برآورد شده است اما نکته مهم این آثار این است که نمی‌توان باوجود این هزینه نیز یک‌باره این مجموعه نفیس را تهیه کرد بلکه این مجموعه طی ۵۰ سال جمع‌آوری‌شده است.

وی افزود: جهانگردها عموماً شناخت کافی نسبت به آثار تاریخی و باستانی ندارند و از لطافت‌های آن بی‌خبر هستند اما آثاری که در موزه به نمایش گذاشته می‌شود ازنظر کیفی سطح بسیار بالای دارند؛ بازدید از این آثار ارزشمند معیار زیباشناسی بازدید کنندگان را افزایش می‌دهد و می‌تواند الگوهای آموزشی برای دانشجویان رشته هنر به‌خصوص قلم‌زنی باشد.

این خیر تصریح کرد: این مجموعه را طی ۵۰ سال جمع‌آوری کرده‌ام، این آثار باستانی باید دیده شود و برای من باعث خوشحالی و افتخار است که این آثار را به ملت ایران تقدیم می‌کنم و در معرض دید عموم می‌گذارم.

ملال در خصوص مجموعه فرش‌هایی که اهدا کرده است نیز توضیح داد: درگذشته مجموعه فرش خود را به موزه فرش اهدا کرده‌ام که منجر به افزایش سطح کیفی موزه فرش شده است، تعدادی از آن فرش‌ها باقی‌مانده بود به همراه سه تخته فرش که در لس‌آنجلس و نیویورک بود، تهیه کردم که در مجموعه ۱۲ تخته فرش دیگر را نیز اهدا کرده‌ام. قدیمی‌ترین تخته فرش این مجموعه یک تخته فرش ۱۸ متری است که ۱۵۰ سال قدمت دارد؛ به‌طورکلی این ۱۲ تخته فرش بیش از ۱۵۰ میلیارد ریال ارزش دارد.

وی در خصوص هدف از اهدای این مجموعه نفیس بیان کرد: این کار از روی عقل و شعور بوده است؛ این مجموعه نزد من محبوس بوده و تنها سالی یک مرتبه از این مجموعه بازدید می‌کردیم و از آن لذت می‌بردیم اما اکنون روزانه صدها مردم از این مجموعه بازدید می‌کنند، این آثار ساخت دست اجداد و پدران ما است که فرهنگ و هویت ما را تشکیل می‌دهد؛ امیدواریم که این آثار تقویت شوند.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید