هم اندیشی مرکز ملی فرش ایران و جمعی از اعضای اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان فرش دستباف ایران

هم اندیشی مرکز ملی فرش ایران و جمعی از اعضای اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان فرش دستباف ایران

در هم اندیشی مرکز ملی فرش ایران و جمعی از اعضای اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان فرش دستباف ایران مسائل آتی هنر – صنعت فرش دستباف محور گفتگو قرار گرفت.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، در این دیدار ابتدا معاون بازاریابی مرکز ملی فرش ایران، به شرح وضعیت صادرات فرش دستباف پرداخت و بیان نمود، با عضویت سرکار خانم دست پاک بعنوان نماینده وزیر در ستاد مقابله با تحریم دفتر ریاست جمهوری در همکاری با سرکار خانم جنیدی، بی تردید راه حل های موثری برای برداشته شدن مشکلات ارائه خواهد شد.

وی افزود: پرداخت یارانه به بدنه تولید و صادرات و اعزام و پذیرش هیات ها و هم چنین بسته توسعه صاردات فرش دستباف به  کشورهای همسایه از دیگر برنامه های مرکز در کم رنگ کردن اثرات تحریم است.

وی ادامه داد: تلاش جهت مصوب نمودن تغییرات تبصره 3 ماده 121 (ورود قطعی فرش دستباف)، از جدیدترین اقدامات مرکزملی فرش دستباف ایران است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران، ضمن بیان برنامه های مرکز در سال 98، با اعلام این موضوع که در سال رونق تولید و با مساله تحریم، سال متفاوت تری نسبت به سال های گذشته پیش رو داریم افزود: این امر حمایت مستمر ذینفعان فرش دستباف و رفتار متفاوت در صادرات و تجارت فرش دستباف را طلب می کند.

دستپاک گفت: با طرح ملی کارآفرینی و توسعه صادرات فرش دستباف قادر به ایجاد 40 هزار شغل خواهیم بود. و موضوعی است که باید بهدرستی در مجلس شورای اسلامی از آن دفاع نمود.

دستپاک تصریح کرد: تهاتر فرش موضوع دیگری بود که با هیات چینی اعزامی به ایران به بحث و بررسی پرداخته شد و هیات چینی خواستار فرشی بودند که شناسنامه دار باشد . از این رو در نشستی با یک شرکت بین المللی، برای شناسنامه دار شدن وارد مذاکره شدیم و کماکان در حال پیگیری است البته این موضوع اجباری نبوده و در فاز اول  کسانی که خواهان شناسنامه دار شدن فرش های خود هستند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

وی افزود: آموزش ها فرش دستباف در سال 97 با توجه به نیاز ذینفعان و با هدف بهبود وضعیت تولید، بازارسازی و بازاریابی انجام شد.

دستپاک افزود: از بین رفتن دارهای استان گلستان و گمیشان مساله جدی دیگری است که امیدواریم با کمک اتحادیه بتوان  دارهای مورد نیاز آن استان تامین گردد.

وی گفت: در کارگروه فرش استانی تغییر فاحشی که ایجاد شد این است که جلسات با ریاست استاندار هر استان بر پا خواهد شد. در موضوع تبلیغات نیز مرکز در سال 98 تلاش خود را چندین برابر خواهد نمود و با همکاری اتاق بودجه قابل توجهی را در این خصوص هزینه خواهیم نمود و انتظار همراهی اتحادیه را نیز داریم. هم چنین میزان بودجه از محل مشوق های صادراتی که سال گذشته 800 میلیون تومان بوده است نیز وعده افزایش میزان بودجه از این ردیف را دادند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت، مرکز با حداقل امکانات در سال 1397 برترین دستگاه وزراتخانه شد که از افتخارات این وزارتخانه بوده ایم. از این رو انتظار آن را داریم که با حمایت های فعالان این حوزه به سازمان تبدیل شویم.

انتظار دیگر ایشان از بخش خصوصی در مورد مساله تحریم، ارائه بیانه ای در اعتراض به ترامپ است و

خاطر نشان ساختند که بسته های حمایتی تهیه شده در این خصوص به مقام عالی وزارت ارائه شد. 

دستپاک در مورد تحریک تقاضای بازار داخل نیز از تفاهم نامه با صندوق کار آفرینی امید که می توان به خریداران و متقاضیان تسهیلات با بهره کم سخن گفت.

وی ادامه داد: در بازاریابی حرکت های مثمر ثمر از سوی بخش خصوصی صورت نمی گیرد. کشورهای سنگاپور و برونئی از ثروتمندترین کشورهای دنیا هستند که اصحاب فرش دستباف از آنها غافلند. در این خصوص می توان از پتانسیل وزارت امور خارجه استفاده کرد. مذاکره با ASAN (انجمن ملل آسیای جنوب شرقی) برای افزایش ظرفیت های توانمند برای توسعه فرش دستباف را نیز نباید نادیده گرفت.

دستپاک ادامه داد: بیمه تامین اجتماعی از لزوم ایجاد امنیت شغلی است که با بودجه 19 هزار میلیارد ریال می توان تمامی بافندگان را بیمه نمود و باید در اطلاع رسانی این موضوع کوشا باشید. از دیگر انتظارات ایشان از بخش خصوصی تشکیل شورای حقوق و دستمزد در استان ها بوده است.

اعضا نیز با ارائه مطالبی در مورد هر  یک از انتظارت ریاست مرکز نکاتی را ارائه نمودند و بر محورهای زیر متمرکز بودند:

حذف پیمان سپاری ارزی

حل قانونی مشکل برگشت فرش ها (ورود قطعی فرش دستباف ماده 121)

کمک دولت در تبلیغات فرش دستباف

حذف مالیات بر ارزش افزوده و در واقع هر گونه مالیاتی برای این هنر- صنعت.

بیمه قالی بافان و مواد اولیه فرش دستباف

 

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید