هشدار اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان فرش دستباف ایران در مورد فرش های ماشینی دستباف نما

هشدار اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان فرش دستباف ایران در مورد فرش های ماشینی دستباف نما

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران به نقل از اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان فرش دستباف ایران، فرش دستباف به عنوان اصیل ترین و ریشه دار ترین هنر ملی ایرانیان همواره جایگاه ویژه ای در میان جهانیان داشته است. منشأ این اهمیت و جایگاه ویژه، ارزش هنری فرش و دست ساخته بودن آن در تمامی فرایندهای مرتبط بوده است.

به همین جهت فرش دستباف ایرانی بر خلاف تولیدات سایر کشورها یک کف پوش ساده نبوده و بار سنگینی از فرهنگ ایرانی را به دوش کشیده است.

باری که هزاران سال است توسط فرش ایرانی، خانه به خانه و سینه به سینه منتقل شده  و بی تردید منتقل خواهد شد. درخت تناور فرش دستباف ایرانی که ریشه ای عمیق در دل  و جان این ملت دوانده است حاصل هنر دوستی و هنرمندی ایرانیان از هزاران سال پیش تا به امروز بوده است و همچنان به حیات پر برکت و جان افزای خود ادامه خواهد داد.

بخش هایی از فرش ایران اما بسان بسیاری از هنرها از جمله منسوجات و  پارچه بافی در دوران ظهور تکنولوژی به سمت مکانیزه شدن حرکت کرد اما محصول تولید شده در این روش حائز  تفاوت های ماهوی بسیاری با فرش دستباف اصیل ایرانی است.

 در یکی از تازه ترین این تحولات، فرش هایی با ابریشم مصنوعی که تنها شیرازه دستی دارند، به بازار عرضه شده اند. این پدیده که گاه به نام فرش ابریشم دستباف و گاه با نام فرش دستباف نما به بازار عرضه می شوند هرگز نمی تواند تهدیدی برای کلیت فرش ایرانی باشد چنانکه در سایر هنرها این اتفاق رخ نداد و هنر اصیل همچنان دارای مخاطبان و هواداران بیشماری است.

اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران وظیفه خود می داند که به مخاطبین گرامی توصیه نماید که حتما پس از خرید فرش ها فاکتوری که در آن مشخصات فرش از جمله مواد اولیه، محل بافت و همینطور دستباف بودن فرش در آن قید شده باشد (به عنوان مثال فرش دستباف تمام ابریشمی بافت قم)، از فروشندگان محترم دریافت کنند تا در صورت بروز هر گونه اختلاف، ماجرا در مراجع قانونی قابلیت پیگیری داشته باشد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید