زمينه اشتغال مددجويان تکابي در کارگاه هاي قاليبافي فراهم شد

زمينه اشتغال مددجويان تکابي در کارگاه هاي قاليبافي فراهم شد

رييس اداره صنعت، معدن و تجارت تکاب گفت: به منظور رونق توليد در بخش فرش دستباف، زمينه اشتغال مددجويان کميته امداد و بهزيستي اين شهرستان در کارگاه هاي قالي بافي فراهم شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از ایرنا، حسين اميني روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: هم اينک 2 واحد کارگاه قاليبافي متمرکز در اين شهرستان فعاليت مي کنند که پيش بيني شده است بيش از 200 نفر از مددجويان تحت پوشش نهادهاي حمايتي در اين کارگاه ها مشغول به کار شوند.

 وي با بيان اينکه کارگاه هاي قاليبافي تکاب براي آموزش و اشتغال مددجويان اعلام آمادگي کرده اند اظهار داشت: اين مددجويان پيش از اشتغال در بخش قاليبافي توسط اداره صنعت، معدن و تحازت با همکاري کارگاه هاي قاليبافي در دوره هاي آموزشي و مهارت آموزي به صورت رايگان شرکت خواهند کرد.

 اميني ادامه داد: اين برنامه با توجه به اهميت حفظ و توسعه توليد فرش دستباف و نقش کارگاه هاي متمرکز در ايجاد اشتغال و با هدف حمايت از توسعه قاليبافي در اينگونه کارگاه اجرا مي شود و از لحاظ سرعت و کيفيت توليد، از بافت در منازل بهتر و هدفمند تر است.

 وي افزود: بر اساس هماهنگي هاي انجام يافته، دستگاه هاي حمايتي از جمله کميته امداد و بهزيستي بايد نسبت به شناسايي و معرفي افراد تحت پوشش، زنان سرپرست خانوار و متقاضي جهت توليد فرش دستباف در کارگاه هاي متمرکز و غيرمتمرکز اقدام کنند.

 اميني با بيان اينکه با افزايش تعداد متقاضيان آموزش و اشتغال در کارگاه هاي قاليبافي، تعداد اين کارگاه ها نيز افزايش خواهد يافت اظهار داشت: خودکفايي و ايجاد فرصت اشتغال براي مددجوياني که مايحتاج ضروري خود را از محل مستمري دريافتي تامين مي کنند از اهداف اين طرح است و موجب تحقق اهداف رونق توليد و کار آفريني در شهرستان خواهد شد.

 به گزارش ايرنا، فرش دستباف تکاب از قدمت ديرينه اي برخوردار بوده و به دليل کيفيت و استحکام بالا به «فرش آهنين افشار» مشهور است اما در سال هاي اخير از رونق آن کاسته شده است و درحال حاضر 6 هزار و 500 بافنده در زمينه توليد فرش دستباف در اين شهرستان فعاليت مي کنند. تکاب با 81 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي واقع شده است و 2 هزار و 800 خانوار نيازمند در اين شهرستان تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره) و 710 معلول کم توان جسمي و ذهني تحت پوشش خدمات بهزيستي هستند.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید