۲۴ هزار بافنده فرش در استان مشغول فعالیت هستند

۲۴ هزار بافنده فرش در استان مشغول فعالیت هستند

رئیس اداره فرش سازمان صمت لرستان گفت: 24 هزار بافنده فرش در استان مشغول فعالیت هستند.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران،  به نقل از ایسنا منطقه لرستان، محمداصل مرز اظهار کرد: اولین کارگاه تخصصی رنگرزی گیاهی و شیمیایی به همت خوشه فرش دستباف لرستان، 10 -13 اردیبهشت ماه جاری با حضور 29 نفر از ذی نفعان و فعالان حوزه فرش دستباف استان و مشارکت نهادهای پشتیبان در خرمآباد برگزار شد. 

وی تصریح کرد: هدف از برگزاری این دوره ارتقاء مهارت، دانش علمی وعملی ذینفعان خوشه فرش دستباف(رنگرزان) و نیز تربیت رنگرزان جهت ایجاد واحدهای مختلف رنگرزی به عنوان یکی از حلقههای مفقوده پیش از تولید فرش دستباف عنوان شده است. 

رئیس اداره فرش سازمان صمت لرستان اضافه کرد: یکی از چالشهای پیشروی این دوره و سایر دورههای کاربردی مشابه جهت برگزاری، کمبود محل برگزاری و امکانات لازم جهت دستیابی به اهداف دوره و هزینه بالای این دورهها است. 

اصل مرز خاطرنشان کرد: با پیگیریهای فراوان تیم توسعه خوشه فرش دستباف(دکتر سحر مولوی و مهندس آزاده دولت شاه ) و نیز تعاملات سازنده شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان با دانشگاه لرستان، آزمایشگاه شیمی دانشگاه لرستان به عنوان مناسبترین فضا جهت برگزاری بخش عملی این کارگاه تعیین شد. 

وی بیان کرد: کلیه مواداولیه مورد نیاز از قبیل مواد رنگزای گیاهی و مصنوعی، دندانههای مناسب جهت فرآیند رنگرزی، انواع پشم و ابریشم، جزوات و فایلهای آموزشی از سوی تیم توسعه خوشه فرش تهیه و در اختیار مخاطبین قرار گرفت. 

اصل مرز تصریح کرد: این دوره آموزشی با توجه به مشارکت، همکاری و حمایت پنج نهاد پشتیبان( شرکت شهرکهای صنعتی لرستان، سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان، دانشگاه لرستان، سازمان فنی و حرفهای لرستان، مرکز ملی فرش ایران)  یکی از مهمترین و بهترین دورههای آموزشی هم از نظر کیفیت و هم از نظر بالا بودن سطچ مشارکت بود. 

 

وی خاطرنشان کرد: از طرفی با توجه به پیگیریها و زحمات تیم توسعه خوشه فرش، اعتمادسازی زیادی در بین ذینفعان خوشه ایجاد شده و سطح تعاملات اعضا به دلیل مشارکت گروهی در کارهای عملی در دوره بالا رفت. 

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به فراوانی و کیفیت پشم استان و از طرفی بالا بودن قیمت مواد اولیه دراستان بدلیل تامین از سایر استانها، نیاز به واحدهای ریسندگی و رنگرزی ضروری بنظر میرسد. 

اصل مرز بیان کرد: از طرفی وجود 24 هزار بافنده در استان نیازمند نگاه دوباره مسئولین به هنرصنعت فرش دستباف و رفع موانع و مشکلات پیش روی این هنر صنعت را جهت ایجاد و حفظ فرصتهای شغلی این حوزه و ایجاد درآمد بخصوص در بخش اشتغال روستایی و درآمدزایی بانوان در استان را میطلبد. 

وی گفت: خوشه فرش دستباف لرستان به عنوان سومین خوشه کسب و کار استان از مردادماه 1397 پروژه توسعه ای خود را با هدف شناسایی گلوگاهها و رفع موانع تولید در راستای توسعه بنگاههای موجود و ارتقای سطح کمی و کیفی محصولات تولیدی در قالب همکاریهای جمعی، حفظ و ایجاد اشتغال پایدار با مشارکت تمامی ذینفعان و نهادهای پشتیبان آغاز کرده است و در این میان نیازمند حمایت، توجه و پشتیبانی نهادهای مختلف دولتی استان به عنوان بازوی اجرایی برنامههای عمل خوشه جهت ارتقای هنر صنعت فرش دستباف است. 

رئیس اداره فرش سازمان صمت اظهارکرد: پیش از این خوشه صنعتی سنگ و خوشه گلیم، جاجیم و ماشته فرآیند توسعه خود را زیر نظر شرکت شهرکهای صنعتی استان لرستان به اتمام رساندهاند.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید