تولید سالانه بیش از یک میلیون مترمربع فرش دستباف در فارس

تولید سالانه بیش از یک میلیون مترمربع فرش دستباف در فارس

سالانه بیش از یک میلیون مترمربع فرش دستباف توسط بیش از ۱۶۷ هزار فرش باف در استان فارس تولید می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما مرکز فارس، سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: ۸۰ درصد تولیدات فرش دستباف استان جنبه صادراتی دارد.

رضازاده با بیان اینکه هنرصنعت فرش دستباف یکی از مهمترین و پایدارترین محصول اقتصادی در میان ۱۰ محصول عمده صادرات غیرنفتی کشور محسوب می‌شود، افزود: آموزش نیرو‌های متخصص در این هنر صنعت زمینه ساز ارتقای تولید و صادرات فرش دستباف استان است.

 وی تصریح کرد: بزودی کلاس‌های آموزشی، ارتقای مهارت قالی بافان، مهارت رفوگران و مرمت کاران و بازاریابان فروش فرش دستباف برگزار می شود.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: در این آموزش ها به حفظ، احیا و ارتقای جنبه‌های هنری و فرهنگی فرش دستباف و آشنایی بافندگان این هنر صنعت با نیاز‌های آموزشی روز بازار‌های داخلی و خارجی توجه می شود.

 رضا زاده اضافه کرد:در این دوره‌ها هنرجویان با مواد اولیه مرغوب، شناخت ابزار، چله کشی یا چله دوانی، آموزش بافت و مکانیزم‌های فرش، نقشه خوانی فرش، آشنایی با حقوق اجتماعی و مزایای بیمه، تشریح طرح‌ها و رنگ‌های فرش منطقه و مورد سلیقه بازار، آشنائی با قیمت‌های روز بازار فرش، نظارت و آموزش شناخت معایب فرش حین بافت و نحوه پیشگیری و اصلاح آن آشنا می شوند.

 رضازاده گفت: آموزش نیرو‌های متخصص در صنعت فرش فارس زمینه ساز ورود کالا‌های تولیدی استان به بازار‌های بین المللی و ارتقای صادرات غیرنفتی است.

 

 

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید