اختصاص سهمیه جدید بیمه‌ای برای قالی بافان کرمانی در سال جدید

اختصاص سهمیه جدید بیمه‌ای برای قالی بافان کرمانی در سال جدید

رئیس اداره فرش دستباف استان کرمان از اختصاص سهمیه جدید بیمه‌ای برای قالیبافان کرمانی در سال جدید خبر داد و گفت: متاسفانه عده‌ای صرفا برای بهره‌مندی از مزایای بیمه قالیبافی بدون داشتن مهارت کافی اقدام به بافت فرش‌هایی با کیفیت نامن...

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ به نقل از به نقل از تسنیم، روح‌الله اسلامی با اشاره به اینکه فرش دستباف  کرمان در نقاط مختلف دنیا شناخته شده است اظهار داشت: قدمت فرش دستباف کرمان به سالیان دور و قبل از دوره صفویه برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه سال ۷۴ دوران طلایی فرش کرمان است و صادرات فرش در این سال به بیشترین میزان خود تا یک میلیون دلار می‌رسد افزود: در آن سال‌ها بعد از نفت فرش بیشترین میزان صادرات کشور را به خود اختصاص داد.

رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه بالا بودن قیمت فرش دستباف در آن سال‌ها باعث شد که تجار کشورهای هدف به خرید فرش‌هایی با قیمت پایین‌تر روی آوردند گفت: این آسیب به استفاده از مواد اولیه با کیفیت پایین‌تر در فرش دستباف انجامید و در نتیجه کاهش کیفیت فرش و شاید عدم نظارت کافی باعث شد تا در سال‌های ۷۴ تا ۸۲ صادرات فرش دستباف روند کاهشی پیدا کند.

وی با بیان اینکه هر چند از سال ۸۲ برای تولید فرش دستباف با کیفیت برنامه‌ریزی شد اما روند کاهشی صادرات فرش تا سال ۹۴ ادامه پیدا کرد افزود: از سال ۹۴ سیر صعودی صادرات فرش آغاز شده و تا سال ۹۷ ادامه داشت تا اینکه پس از نفت فرش دستباف ما هم با تحریم‌های ناجوانمردانه روبه‌رو شد.

اسلامی با اشاره به اینکه فرش دستباف ما به ۶۶ کشور دنیا صادر می‌شود عنوان کرد: قبل از تحریم ۳۵ درصد فرش ما مستقیم به آمریکا صادر می‌شد و آمریکا، آلمان و امارت در صدر کشورهایی که فرش ما به آنها صادر می‌شود قرار دارند.

رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد فرش ما به ۱۲ کشور دنیا و البته گران‌ترین فرش‌های دستباف ما به کشورهای عربی صادر می‌شود بیان کرد: برای صادرات فرش به دنبال توید فرش دستباف متناسب با سلیقه بازار هستیم.

وی با انتقاد از اینکه همه فرش‌های دستباف ما کیفیت صادرات ندارند گفت: عده‌ای صرفا برای بهره‌مندی از مزایای بیمه قالیبافی بدون داشتن مهارت کافی اقدام به بافت فرش‌هایی با کیفیت نامناسب می‌کنند که این مسئله به نوعی به تولید فرش ما آسیب می‌زند.

اسلامی وجود دلالان و واسطه‌ها را آسیب دیگری برای فرش و تولیدکنندگان این حوزه برشمرد و افزود: در حالی که زحمت اصلی را بافندگان ما می‌کشند گاهی مشاهده می‌شود که سود اصلی به جیب عده‌ای دیگر می‌رود.

وی با بیان اینکه در اواخر سال ۹۷ این مسئله مطرح شد تا برای قطع دست دلالان از جیب بافندگان فرش دستباف به صورت حمایتی خریداری شود گفت: در استان کرمان به دنبال این هستیم تا با راه‌اندازی فروشگاه‌هایی با کمک تشکل‌های صنفی این حوزه به خرید فرش با قیمت مناسب از بافندگان اقدام شود.

رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه نظارت بر تولید فرش دستباف و بافندگان فرش باید جدی گرفته شود بیان کرد: متاسفانه کشورهایی چون چین، هند و پاکستان با کپی‌برداری از فرش کرمان و با این نام اقدام به تولید و عرضه فرش‌هایی با کیفیت و قیمت پایین می‌کنند.   

وی با بیان اینکه تولید فرش دستباف صادرتی با کیفیت مناسب نیازمند نظارت جدی در این حوزه، استفاده از مواد اولیه مرغوب و حمایت تولیدکنندگان واقعی فرش دستباف در استان هستیم عنوان کرد: در راستای حمایت از بافندگان و با پیگیری‌های انجام شده سهمیه خوبی برای بیمه قالیبافان در سال جدید به استان کرمان اختصاص داده شده است.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید