نشست خبری رئیس مرکز ملی فرش ایران با اصحاب رسانه آذربایجان شرقی

نشست خبری رئیس مرکز ملی فرش ایران با اصحاب رسانه آذربایجان شرقی

نشست خبری رئیس مرکز ملی فرش ایران با اصحاب رسانه استان آذربایجان شرقی به مناسبت اختتامیه سیزدهمین دوره المپیاد فرش دستباف کشور برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، دستپاک در این نشست خبری ضمن تشکر از برگزارکنندگان این المپیاد و اصحاب رسانه به خصوص، رئیس سازمات صمت استان، مدیر روابط عمومی و رئیس اداره فرش نمونه سازمان صمت آذربایجان شرقی و همکاران مرکز ملی فرشْ، ادامه داد: فرش دستباف پرچم و مایه افتخار ما است.

وی افزود: فرش جزو سه کالای استراتژیک و صادرات غیرنفتی کشور محسوب می‌شود و کالایی نداریم که مثل فرش دستباف حامل هنر، فرهنگ، تمدن، اشتغال و توسعه اقتصادی کشور شود.

او ادامه داد: المپیاد فرش همه ساله به منظور توسعه، ترویج و انگیزه بخشی به نوجوانان و جوانان علاقه مند به هنر - صنعت فرش دستباف و آشنایی هرچه بیشتر با این رشته برگزار می شود.

دستپاک گفت: ما به حضور پر رنگ خانم ها در این المپیاد افتخار کنیم، چرا که ۱۴۷ نفر از تعداد ۱۶۰ شرکت کننده که در این المپیاد شرکت کردند به آنان اختصاص دارد و از این تعداد ۷۹ نفر دانش آموز و ۸۱ نفر دانشجو بودند و در مجموع ۴۱ نفر در رشته رنگرزی ،۴۷ نفر در رشته طراحی، ۵۳ نفر ذر رشته بافت ۱۹ نفر در رشته مرمت امکان رقابت یافتند و در نهایت از سوی هیئت داوران ۹ نفر در بخش دانش آموزی و ۱۲ نفر در بخش دانشجویی رتبه های اول تا سوم را از آن خود کردند.

دستپاک در ادامه بیان کرد: استان هایی که بیشترین امتیاز را کسب کردند: در بخش دانش آموزی رتبه اول برتر به خراسان رضویْ، رتبه دوم برتر اصفهان و تهران هستند.

دستپاک در خصوص کپی طرح ها و نقشه های توسط کشورهای رقیب گفت: مزیت فرش دستباف ما کیفیت آن است. در حال حاضر هند از نظر کمی بیشترین تولید را دارد ولی ما هم چنان بزرگ ترین صادرکننده فرش دستباف با بالاترین میزان کیفیت هستیم.

پاسخ رئیس مرکز ملی فرش ایران به سوال خبرنگار در خصوص تامین مواد اولیه چنین بود: دستپاک با تاکید بر این که تعرفه ابریشم از ۱۵ درصد به ۲۶ درصد رسیده است، گفت: با پیگیری تعرفه‌ها در تلاش هستیم تا این تعرفه را دوباره به حالت اول خود یعنی ۱۵ درصد برسانیم به طوریکه در حال حاضر با منطقه آزاد چابهار تفاهم‌نامه داریم تا بتوان واردات ابریشم از چین را تا ۴۰ درصد ارزان‌تر از بقیه قسمت‌ها تامین کنیم.

وی در خصوص صادرات فرش دستباف افزود: ۱۲ درصد صادرات فرش کشور به آلمان است و مابقی به ۱۷ کشور دیگر صورت می‌گیرد.

دستپاک خاطرنشان کرد: از ۲۵ فروردین تا اوایل اردیبهشت‌ماه، نمایشگاه فرش دستباف در کشور عراق برگزار می‌شود و همچنین هلند نیز اعلام آمادگی برای برپایی نمایشگاه فرش ایران کرده است. از زمان تحریم‌ها، این بازار از دست ما خارج شده و ما به دنبال بازار جایگزین از جمله روسیه هستیم.

وی با اشاره به انجام تهاتر فرش دستبافت در واردات گفت: پیمان‌سپاری از جمله چالش‌های اصلی در صادرات است و امیدواریم این موضوع را در سال ۹۸ برداریم.

دستپاک در پاسخ به سوال مربوط به تکلیف قالی بافانی که بیمه آنان قطع شده جگونه خواهد بود؟  گفت:من این نوید را می دهم که برای نخستین بار مرکز ملی فرش هیح مشکلی برای بیمه قالیبافان نخواهد داشت و این با کمک صد در صد مجلس شورای اسلامی خصوصا کمیسیون تلفیق  موفق شدیم برای سال بعد،  رقم ۱۹ هزار میلیاردی به این کار اختصاص دهیم و تلاش می کنیم تا رقم ۴ هزار میلیاردی دیگر هم به این رقم اضافه می شود تا ما در سال ۹۸ یک میلیون نفر را مشمول بیمه تامین اجتماعی قالی بافان سازیم.

رئیس مرکز فرش ایران در باره رقبای فرش دستباف ایران ابراز کرد: رقبای ایران در فرش از جمله کشورهای هند، نپال و مصر هستند که فعالیت گسترده‌ای دارند و نباید غافل از آنها شد تا صدمه‌ای به جایگاه ایران نرسد.

وی متذکر شد: آذربایجان‌شرقی رتبه اول در صادرات را دارد ولی ۲۰ درصد صادرات نیز برای فرش ابریشم است که بیشتر در شهر مقدس قم بافته می‌شود.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید