فرش های کوشک احمدشاهی مرمت شد

فرش های کوشک احمدشاهی مرمت شد

در راستای اجرای طرح مدیریت حفاظتی آثار موزه کوشک احمدشاهی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، پروژه مطالعه و حفاظت و مرمت فرش های این موزه انجام شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، به نقل از موزه کوشک احمدشاهی در این پروژه که با طرح و نظارت بخش حفاظت و مرمت این مجموعه و همکاری استاد مرمت فرش دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان و همچنین تعدادی از کارشناسان این رشته انجام شد، مجموعه فرش های نمایشی موجود در موزه کوشک احمدشاهی به صورت علمی و تخصصی آسیب شناسی، فن شناسی و حفاظت و مرمت شد.     

عملیات حفاظت و مرمت بر روی این فرش ها شامل غبار روبی با دستگاه های مکش مخصوص با فشار قابل کنترل، استحکام بخشی الیاف لبه و ریشه ها، شستشو با دستگاه مخصوص، چرم دوزی کناره های طولی، لفافه دوزی، بیدزدایی و غیره است.

همچنین فرش های این موزه با لحاظ موارد حفاظت پیشگیرانه همچون اجرای بستر نخی و جانمایی بالشتک های حاوی مواد ارگانیگ جهت ممانعت از آلودگی بیولوژیکی (حشرات)، در کوشک احمدشاهی این مجموعه در معرض نمایش قرار می گیرد.

موزه کوشک احمدشاهی مجموعه نیاوران به منظور اجرای پروژه حفاظت و مرمت بنا، تزئینات و آثار در حال حاضر تعطیل بوده و به زودی بازگشایی می شود. 

کوشک احمدشاهی در کاخ نیاوران قرار دارد. کوشک احمدشاهی در کنار کاخ اصلی که محل اقامت خانواده محمدرضا پهلوی بود و کاخ صاحبقرانیه که قدیمی‌ترین بنای موجود در این مجموعه است، اواخر دوره قاجار به عنوان خوابگاه ییلاقی احمدشاه قاجار در میان باغ نیاوران با مساحت ۸۰۰ متر و در دو طبقه ساخته شد.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید