21 هزار متر مربع فرش و گبه درکهگیلویه وبویراحمد تولید می شود

21 هزار متر مربع فرش و گبه درکهگیلویه وبویراحمد تولید می شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: تولید سالانه 21هزار متر مربع فرش و گبه می تواند از ظرفیت های اقتصادی و ارزآور این استان است.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران داریوش دیودیده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان فرش و گبه از سوی چهار هزار هنرمند در این استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود. وی بیان کرد: بیشترین فرش دستباف کهگیلویه و بویراحمد در مناطق روستایی بویراحمد، لنده و گچساران تولید می شود. دیودیده اظهار داشت: 33 کارگاه تولید فرش و گبه در کهگیلویه و بویراحمد فعال است.

 وی ابراز کرد: فرش های دستباف کهگیلویه و بویراحمد بویژه کرک و ابریشم استانهای جنوب کشور از جمله فارس، بوشهر و خوزستان را زیر پوشش قرار داده است.

وی شناسایی کارآفرینان برتر صنایع‌دستی را از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای رونق صنایع‌ دستی در استان ذکر کرد.

دیودیده بیان کرد: تولیدات صنایع دستی استان شامل گلیم فرش، گبه، فرش محلی و فرش های ریزبافت جایگاه خوبی در بازارهای کشور پیدا کرده است.

وی عنوان کرد: برنامه هایی برای ارائه تسهیلات، آموزش، تامین مواد اولیه و ایجاد زیرساخت‌ های لازم برای افرادی که در این زمینه فعالیت دارند در دستور کار سازمان قرار دارد.

کهگیلویه و بویراحمد دومین استان تولید کننده گبه ایران است و بیش از 90 درصد از هنرمندان صنایع دستی در این بخش مشغول فعالیت هستند.

سالانه 300 هزار مترمربع صنایع‌ دستی توسط 6 هزار هنرمند این استان تولید و روانه بازارهای مصرف می‌شود.

32 نوع صنایع دستی در این استان تولید می‌شود که گلیم، جاجیم و گچمه مهمترین آنهاست

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید