گلستان میزبان برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف

گلستان میزبان برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف

دومین نمایشگاه فرش استان گلستان از یکم بهمن ماه در سالن نمایشگاهی تالار فخرالدین اسعد گرگانی آغاز به کار کرد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرشته دستپاک عصر امروز در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه تخصصی فرش و جشنواره گره زرین استان گلستان اظهارداشت: هنر صنعت فرش دستباف تنها کالایی در کشور است که همه مواد اولیه آن از دارقالی تا تاروپود آن در داخل کشور تهیه می شود. 

وی با اشاره به جایگاه فرش دستباف ایرانی در بازارهای جهانی گفت: بسیاری از بازارهای جهانی در تسخیر فرش دستباف ایرانی است. پیش از اعمال تحریم های جدید علیه کشورمان، حدود 30 درصد صادرات فرش دستباف ایران به آمریکا صادر می شد اما امروز این بازار را از دست داده ایم و باید به دنبال جایگزینی بازارهای جدید باشیم.

رئیس مرکز ملی فرش با اشاره به فعالیت حدود 2 و نیم میلیون نفر در کشور در حوزه فرش دستباف افزود: برای ایجاد شغل در هر بخش حدود 200 میلیون تومان سرمایه گذاری نیاز است اما یک دار قالی برای فرش دستباف با حدود 15 میلیون تومان می تواند برای یک تا 3 نفر شغل ایجاد کند. در صورتی که مشکلی در بازار تولید و فروش فرش دستباف ایجاد شود، جمعیت زیادی در کشور دچار مشکل خواهند شد.

وی ادامه داد: فرش دستباف پس از زعفران و پسته در رده سوم صادرات غیرنفتی کشورمان قرار دارد. این هنر صنعت در تمام این سال ها اصالت خود را حفظ کرده و ما باید از این ثروت صیانت کنیم.

دست پاک با اشاره به شکل گیری شورای عالی فرش در کشور اظهارکرد: از این که نتوانستیم حداقل حمایت ها از جمله بیمه تامین اجتماعی را برای بافندگان فرش دستباف فراهم کنیم، به عنوان بخش دولتی شرمنده و سرافکنده هستیم. شورای عالی فرش تلاش می کند تا مشکلات تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف از جمله موضوع بیمه را پیگیری و حل کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به مسئله تولید اشاره کرد و گفت: دنیا متقاضی فرش دستبافی ست که با مواد اولیه طبیعی تولید شده باشد، به همین منظور لازم است که کارگاه های رنگرزی، نوغانداری و ابریشم کشی در کوتاه ترین زمان احیا شود

رئیس مرکز ملی فرش با بیان اینکه گلستان جزو 9 استان برتر کشور در تولید فرش دستباف است، گفت: در این استان حدود 60 هزار بافنده فعال است اما فقط 6 هزار نفر از بیمه برخوردار هستند که تلاش می کنیم این مسئله را برای سال آینده به طور ویژه تر پیگیری کنیم.

وی فرش دستباف ترکمن که به ثبت جهانی رسیده است را شناسنامه استان گلستان دانست و خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا فرش هایی با کیفیت بیشتر و متناسب با نیاز و سلیقه بازار، هم چنین دارای شناسنامه تولید کنیم

دست پاک از انتخاب شهرستان گنبدکاووس به عنوان نامزد شهر جهانی فرش ترکمن از سوی یونسکو خبر داد و افزود: این اتفاق ارزشمند می تواند فرش دستباف ترکمن را به جایگاه ارزشمند آن برساند و زمینه رونق آن را فراهم کند.

در این نمایشگاه انواع دستبافته‌های مردم این دیار اعم از گلیم، جاجیم، سوزن‌دوزی ترکمن، ابریشم‌بافی، تابلو فرش و گبه در معرض دید علاقمندان قرار بگیرد.

واحدهایی که در صنعت فرش فعال هستند، در شهرستان‌های گنبدکاووس، بندرترکمن، کلاله و آق‌قلا استقرار دارند و گنبدکاووس با 30 درصد تولید فرش در جایگاه نخست تولید صنعت فرش در استان قرار گرفته است.

این نمایشگاه 1 الی 5 بهمن ماه با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و اتحادیه فرش دستباف روستایی در گرگان، سالن نمایشگاهی، جنب تالار فخرالدین اسعد گرکانی دایر است.

زمان بازدید:  16 الی 21

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید