گذری بر فرش های آستان قدس رضوی

گذری بر فرش های آستان قدس رضوی

 

به گزارش روایط عمومی مرکز ملی فرش ایران، می توان از این موزه به عنوان بزرگترین موزه تخصصی فرش خاورمیانه نام برد. نزدیک به 90 درصد فرش‌های این موزه توسط شیفتگان حضرت رضا(ع) به مجموعه آستان قدس رضوی اهدا شده و بقیه به سفارش این مجموعه برای استفاده در این بارگاه ملکوتی و بیوتات خریداری شده است.

 وی اضافه کرد: قالی افشان شاه عباسی(گلابتون‌دار)، قالی چهار فصل، قالی بته سراسری(ملا حسن محتشم) و قالیچه محرابی درختی (درخت طوبی)، از جمله فرش‌های دوره صفویه تا قاجار این موزه است که علاوه بر قدمت تاریخی، از نظر طرح و رنگ نیز مورد توجه اهل هنر قرار دارد. قالیچه‌های کتیبه ای شامل اسامی پنج‌تن آل عبا(ع)، زیارت وارث و آیات قرآنی همچون سوره‌های الرحمن و توحید، حال و هوای معنوی خاصی به این موزه بخشیده است.

 برادران صفدرزاده حقیقی را از جمله مهمترین واقفان این موزه تخصصی فرش هستند. قالی تصویری هفت شهر عشق، یکی از کم‌نظیرترین فرش‌های موزه‌ای است که در کنار آثاری مانند قالی‌های تصویری باغ مرجان‌ها و دنیای ماهی‌ها و همچنین تابلو فرش‌های گلدسته الله اکبر و نمای کاخ چهل ستون، به عنوان آثار اهدایی این خانواده هنرمند اصفهانی به نمایش درآمده است.

موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی در زیربنایی به مساحت شش هزار و 647 مترمربع، شامل سه طبقه نمایشی و یک طبقه فضای کارگاهی است و فضای نمایشی آن، بر اساس طرح طبقه‌بندی موضوعی مناطق بافت و با توجه به قدمت آثار، در سه طبقه تفکیک شده است.

فرهنگ‌دوستان می‌توانند به تماشای قالی‌های دوره صفوی و قالی‌های بزرگ مشهد در طبقه منهای یک، قالی‌های بافت مناطق مرکز و شرق کشور و همچنین قالی‌های پرده‌ای در طبقه همکف و قالی‌های بافت مناطق غرب و شمال غرب و قالی‌های بافت ایلات و عشایر کشور در طبقه اول این موزه بنشینند.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید