آواز خوش دارهای قالی کرمان / چراغ باغ موزه فرش کرمان روشن می‌شود

آواز خوش دارهای قالی کرمان / چراغ باغ موزه فرش کرمان روشن می‌شود

آواز خوش دارهای قالی کرمان / چراغ باغ موزه فرش کرمان روشن می‌شود

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرشته دستپاک، در دیدار با استاندار کرمان، با بیان این که 50 درصد هزینه های مرمت و تجهیز این مرکز از سوی استانداری و 50 درصد از سوی مرکز ملی فرش ایران به نحوی تامین می شود که موجب تاخیر در روند مرمت و تجهیز آن نشود، خاطرنشان کرد: ساختمان مرکز ملی فرش در کرمان، پس از مرمت به عنوان باغ موزه فرش استان زیر نظر سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مدیریت خواهد شد.

بر پایه مصوبه وزیران عضو کمیسیون لوایح و به درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت، تملک ساختمان یادشده از صندوق ضمانت صادرات به مرکز ملی فرش ایران منتقل شده است.

ساخنمان قدیمی کارخانه فرش کرمان، ۱۰۳ سال قبل یعنی سال ۱۲۹۰، از زمانی که کمپانی هند شرقی پیشینه یی انگلیسی داشت به دنبال صادرات فرش های نفیس بود. بر  همین مبنا کارخانه فرش کرمان را با مدیریت سرماژوف، شاهزاده ای بلغاری بنیان گذاشت سپس آن را واگذار کرد.

در سال 1314 به شرکت سهامی فرش ایران واگذار شد و پدر و پسری یونانی به نام‌های ژان تیمو و جرج تیمو امور تولید و صادرات قالی کرمان از کارخانه فرش را به‌دست گرفتند. جرج تیمو تا چندی قبل همچنان در این عرصه فعال بود و آمریکایی‌ها مشتریان پروپا قرص قالی کرمان بوده‌اند.

این ساختمان قدیمی کارخانه فرش کرمان مربوط به اواخر دوره قاجاریه است و به عنوان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و اکنون قرار است از سوی مرکز ملی فرش ایران به عنوان پایگاهی برای فرش در منطقه جنوب شرق کشور، محلی برای برگزاری کارگاه های آموزشی و موزه فرش کرمان مورد بهره برداری قرار بگیرد.

تبدیل شرکت فرش کرمان به باغ موزه فرش جنوب شرق کشور در حالی انجام می شود که اخیرا فرش کرمان هم در سازمان جهانی مالکیت معنوی ثبت شده است.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید