فرش دستباف موضوع  کارگروه توسعه صادرات استان کرمان

فرش دستباف موضوع کارگروه توسعه صادرات استان کرمان

رئیس مرکز ملی فرش ایران در جلسه کارگروه توسعه صادرات کرمان، فرش دستباف کرمان را جدی بگیریم.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران رییس مرکز ملی فرش ایران بیان داشت : استان کرمان یکی از بهترین استان های صادراتی کشور است و سه محصول پسته، زعفران و فرش آن در دنیا معروف است.

وی ادامه داد، فرش دستباف تنها کالایی ست که هر چقدر از عمرش بگذرد ارزش بالاتری پیدا می‌کند اما متاسفانه فرش بی گره و نقشه های تکراری، اصالت فرش کرمان را تحت‌الشعاع قرار داده است.

رییس مرکزملی فرش ایران گفت : این هنر – صنعت یکی از مهم ترین مزیت‌های صادرات و شناسنامه دوم کشور محسوب می شود، حال آن که برخی کشورها از آن کپی‌برداری می کنند.

دستپاک یادآور شد: کرمان در روزگاری نه چندان دور، قطب فرش دنیا بود و و در حال حاضر سه ثبت جهانی در این زمینه دارد اما با توجه به تمام این مسائل، متاسفانه مغفول مانده است.

وی گفت: امسال سال حمایت از کالای ایرانی نام گرفته اما مگر اصیل‌تر از فرش کرمان کالایی داریم؟

دستپاک با بیان این که فرش کرمان را جدی بگیرید تصریح کرد: حدود ۳۰ درصد از صادرات ما به آمریکا، فرش دستباف بوده به همین دلیل اولین کار رییس جمهور آمریکا تحریم واردات فرش دستباف ایران به کشورش بود.

وی افزود: ما بزرگترین صنف در کشور هستیم که جمعیتی ۲.۵ میلیونی داریم در حالی که یکی از بحران‌های کشور مسئله‌ی اشتغال است ما در خصوص فرش دستباف، قادر هستیم با کمترین سرمایه بیشترین شغل را در میان روستاییان ایجاد کنیم .اگر بتوانیم اشتغال روستاییان را حفظ کنیم چرخه افراد بیکار کاهش می‌یابد.

رییس مرکز ملی فرش ایران اظهارداشت: بیش از ۹۵ درصد مواد اولیه فرش دستباف در خود کشور وجود دارد و تنها ۵ درصد آن از خارج کشور تامین می‌شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: از ۴۴ میلیارد دلار صادرات کل کشور ۱۰ میلیارد تومان آن مربوط به صادرکنندگان بخش خصوصی بوده است .

مهندس حسینی نژاد صبح روز یکشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان کرمان بیان داشت: سه ظرفیت در استان به وجود آمده که می‌تواند جزو زیر ساخت‌های صادراتی کشور محسوب شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: از ۴۴ میلیارد دلار صادرات کل کشور، ۱۰ میلیارد تومان آن مربوط به صادرکنندگان، بخش خصوصی بوده است که پیشنهاد می‌کنیم تا در شورای گفت و گو و شورای تامین، تفویظ اختیار به کرمان داده شود تا به عنوان پایلوت از ظرفیت صادرات و واردات استفاده کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان گفت:  استفاده از دانش و آگاهی در حوزه بین‌المللی و در حوزه صادرات نکته بسیار مهمی است مدیران دستگاه‌های اجرایی در دولت و اشخاص در بخش خصوصی باید تمام توان و فکر خودشان را بر روی هم افزایی و هم فکری بگذارند و اگر جدایی از این عمل کنند به نتیجه نخواهد رسید

در ادامه فرشته  دستپاک، تشکیل کارگروه فرش استان ها را که با ابلاغ وزیر کشور و به درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت انجام پذیرفت، فرصت مناسبی برای برنامه ریزی و اجرای سیاست های کلان ملی در حوزه فرش دستباف استانی دانستند.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید