اولین حضور رحمانی در شورای عالی فرش /  از برنامه ی توسعه ای هنر – صنعت فرش دستباف حمایت می کنیم

اولین حضور رحمانی در شورای عالی فرش / از برنامه ی توسعه ای هنر – صنعت فرش دستباف حمایت می کنیم

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : برای ارتقای هنر- صنعت فرش باید برنامه عملیاتی تدوین شود، در شرایط تحریم تمامی ذینفعان فرش دستباف برای بهتر شدن صادرات همت کنند.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، ابتدای جلسه با گزارش رییس مرکز ملی فرش ایران، وضعیت آماری فرش دستباف در 8 ماه گذشته نسبت به سال قبل و اقدامات انجام گرفته در جهت توسعه هنر - صنعت فرش دستباف در حوزه بازاریابی (تبلیغات در حوزه بازارهای سنتی با محوریت کشورهای آلمانی زبان – انعقاد تفاهم نامه همکاری با مناطق آزاد کیش و چابهار – اعلام آمادگی در خصوص تهاتر فرش با کالاهای وارداتی – حذف پیمان سپاری ارزی) در حوزه تولید (تنظیم تعرفه واردات مواد اولیه از جمله ابریشم – نوسازی صنایع مرتبط با فرش دستباف – انعقاد تفاهم نامه با صندوق کارآفرینی امید، سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و سازمان آموزش فنی و حرفه ای) و در حوزه تحقیقات و آموزش (ثبت نشان جغرافیایی 53 منطقه در سطح ملی و 29 منطقه در سطح بین المللی – حمایت از همایش های علمی پژوهشی – تاکید بر استفاده  از استارت آپ ها در فرش دستباف) آغاز گردید.

در ادامه اتحادیه ها، تشکل های فرش دستباف و جمعی ذینفعان فرش دستباف موضوعات مطروحه را در ذیل درخواست های خود مطرح کردند :

ضرورت پیگیری مالیات بر ارزش افزوده، نگاه ویژه به تبلیغات و فرش­ های مرجوعی، اهمیت فرش دستباف برای ایجاد اشتغال و جلوگیری از خروج نیروی انسانی کار از روستاها و شهرهای کوچک، نیاز به تامین شبکه تهیه و توزیع مواد اولیه، ساماندهی تعاونی­ های فرش دستباف و تغییر اساسنامه، ذیل وزارت صنعت، معدن و تجارت، تاکید بر اهمیت استارت ­آپ­ ها، ساماندهی مواد اولیه و استفاده از ارز دولتی برای واردات، پیگیری وضعیت بیمه قالی بافان از مجلس، حذف پیمان سپاری ارزی، ارایه تسهیلات برای کارگاه­های تولید فرش دستباف، بهبود و ارتقاء وضعیت ساختار تشکیلاتی مرکز ملی فرش دستباف ایران، پیگیری وضعیت مواد اولیه، تغییر در تعرفه واردات از جمله مواردی بود که از سوی آن ها بیان شد.

دکتر وقف چی رئیس فراکسیون فرش و صنایع‌دستی و نماینده زنجان در مجلس شورای اسلامی، تخصیص زمین برای ایجاد نمایشگاه دائمی در استان ها، پیگیری نوسازی صنایع مرتبط با مواد اولیه، اطلاع رسانی قانون حمایت از صنعتگران و هنرمندان فرش، تغییر زمان پیمان سپاری ارزی به یک سال، شناخت خلاءهای قانونی توسط بخش خصوصی و ارایه آن جهت پیگیری در مجلس، حمایت از تولید پشم و ابریشم داخلی، پیگیری کسری بودجه بیمه قالی بافان، تقویت بازارهای داخلی و خارجی فرش دستباف، بهبود و تغییر ساختار تشکیلاتی فرش دستباف، ایجاد صدای واحد در بخش خصوصی،  ارایه نتایج به مجلس و دولت را محور گفت و گوی خود قرار دادند.

صالحی نیا معاون وزير و سرپرست سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتی، توسعه بازارهای هدف صادراتی ، حمایت قانونی از استادکاران ، برگزاری دوره های آموزشی ، تدارک زمین برای برگزاری نمایشگاه های دایمی در استان ها، ساماندهی کارخانجات مرتبط و بروز کردن آنها را از جمله اقدامات سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی در بحث خوشه های فرش برشمرد.

مرتضی رضایی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی چنین بیان کرد: چیزی که باعث تولید فرش می شود بالا بودن تعرفه واردات فرش دستباف است این کار سبب می شود تا تولید مواد اولیه در داخل کشور تقویت شود. پائین آوردن تعرفه ها اقتصادی نیست. تعرفه نظامی ست که تولید داخلی را نسبت به مشابه خارجی خود تقویت می کند.

رحمانی در نشست شورای عالی فرش با اشاره به این موضوع که فرش دستباف ایران از زمان قاجار یکی از پر افتخارترین و قدیمی ترین کالاهای صادراتی ایران است، افزود :از تصمیمات اساسی و نهایی شورای عالی فرش دستباف، حمایت می کنم .

وی افزود: برنامه ریزی و اجرای سیاست های کلان ملی در حوزه فرش دستباف توسط مرکز ملی فرش ایران دنبال می شود. انتظار می رود در این خصوص کارگروه فرش استان ها، تمامی ذینفعان، اتحادیه ها و تشکل ها برای همکاری پیشقدم شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در دیداری که بزودی با استانداران خواهند داشت بر اهتمام هر چه بیشتر آنان، به رفع موانع تولید و توسعه فرش دستباف در کارگروه فرش استانی اشاره خواهند داشت.

وی ضمن تشکر و تقدیر از فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامیف بر ضرورت تقويت، هماهنگي و همدلي هرچه بيشتر دولت و مجلس و تلاش مضاعف همه مسوولان و ذینفعان در راستاي توسعه فرش دستباف، اشتغال زایی و رفع مشکلات تولیدکنندگان در شرايط کنوني تاکيد کرد.

اجماع نظرات بخش دولت و خصوصی، هم چنین تبدیل آن به دستور جلسه برای گرفتن مصوبه از هیات دولت، ایجاد کسب و کار­های نوین، پیگیری تبصره 18(طرح نوسازی صنایع برای فرش دستباف) فی مابین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی، ارایه طرح عملیاتی برای کشور قطر با توجه به جلسه پیش رو با سفیر قطر در روز ملی قطر، از دیگر مواردی بود که از سوی وزیر صمت طرح شد.

در خاتمه این جلسه وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار امیدواری کرد تا در سال 98 شاهد پیشرفت طرح ملی کارآفرینی و توسعه فرش دستباف باشیم.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید