یازدهمین نمایشگاه فرش دستباف قزوین در محل نمایشگاه های بین المللی استان قزوین برگزار شد

یازدهمین نمایشگاه فرش دستباف قزوین در محل نمایشگاه های بین المللی استان قزوین برگزار شد

افتتاح یازدهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف و تابلوفرش با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران،استاندار قزوین، و جمعی از مسئولان استانی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی استان قزوین انجام شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرشته دستپاک در آیین افتتاح این نمایشگاه بیان کرد: فرش دستباف قزوین، نفیس و دارای پیشینه تاریخی ست از همین رو باید شرایط ثبت ملی و جهانی آن را مهیا کرد چرا که از این طریق می توان زمینه ی شناسنامه دار کردن و پیگیری لازم را از سوی سازمان مالکیت جهانی به دست آورد. صنعت فرش دستباف، تاثیر زیادی در هنر، فرهنگ، اقتصاد، تمدن و اشتغال کشور داشته است.

وی با اشاره به مشکلات فعالان این حوزه افزود: یکی از دغدغه های اصلی بافندگان فرش دستباف، مقوله ی فروش، صادرات و حفظ اشتغال این جمعیت اقتصادی ست که رسیدگی به این دغدغه ها از اولویت های ما بوده و در همین راستا در صدد رفع مشکل آن ها با تامین مواد اولیه از طریق بندر چابهار و از کشورهای هند و چین با حداقل قیمت می باشیم.

وی بیان کرد: باید از ظرفیت منطقه آزاد برای توسعه فرش استفاده کرد در این راستا، اسفند ماه امسال نمایشگاهی در منطقه آزاد کیش دایر می‌شود تا فرش‌های لاکچری و نفیس به نمایش گذاشته شود و کشورهای عربی حاشیه، هندوستان، چین، ترکیه و پاکستان از این فرش ‌ها خریداری کنند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به پیمان‌سپاری ارزی اظهار کرد: این مهم یکی از دغدغه های صادرکنندگان است که با مساعدت دستگاه‌های مختلف می‌توان مشکلات صادرات فرش دست‌بافت را برطرف کرد.

دستپاک افزود: توجه به هنر - صنعت فرش دستباف برای دولت دردسری نداشته و متاسفانه این امر باعث شده تا مشکلات این حوزه کمتر دیده شود. رییس مرکز ملی فرش ایران، داشتن بیمه برای فعالان این عرصه را نوعی امنیت شغلی برای آنان دانست و افزود: در سال 92 بالغ بر 600 هزار بیمه شده در این حوزه داشتیم که به علت کم توجهی و برخی مسایل دیگر از جمله حاضر نبودن بافنده هنگام بازدید مامور بیمه از محل کار به دلایل مختلف مانند بیماری، باعث حذف نام بیمه گر می شد، به همین دلیل امروز شاهد کاهش این آمار هستیم.

 دستپاک ادامه داد: رفع این مشکل باید در بودجه سال آینده دیده شود، امیدواریم با افزایش میزان اعتبارات، برای سال آتی زمینه ی بیمه شدن 600 هزار بافنده در سراسر کشور را فراهم آوریم. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که دنیا ایران را به نام فرش دستباف می شناسد و در همه نقاط جهان این فرش با نام ایرانیان عجین شده و شناسنامه ی دوم ما محسوب می شود، گفت: با توجه به این که تا قبل از تحریم اخیر آمریکا، 32 درصد صادرات فرش دستباف ما به این کشور تعلق داشت از همین رو ما بدنبال تقویت بازاهای قبلی و بازارهای جدید صادراتی هستیم.

 در ادامه رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان قزوین اظهار کرد: استان قزوین در مجموع دارای ۸ هزار نفر بافنده فرش است که از این تعداد ۶ هزار نفر فعال هستند.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید