ترامپ با تحریم فرش، تمدن ایران را نشانه گرفته است

ترامپ با تحریم فرش، تمدن ایران را نشانه گرفته است

رئیس مرکز ملی فرش ایران: در صنعت فرش از مرداد ماه امسال با تحریم ها مواجه شدیم و ترامپ رئیس جمهور کشور آمریکا اولین تحریم ها را روی فرش ایران اعمال کرد. وی با این اقدام تمدن ایران را نشانه گرفته است.

 

به گزارش روایط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از پایگاه خبری صدای ایران، فرشته دستپاک در پاسخ سوال خبرنگار اقتصادی صدای ایران، که وضیت صادرات فرش دستباف کشور چگونه است چنین اظهار کرد: در صنعت فرش از مرداد ماه امسال با تحریم ها مواجه شدیم و ترامپ رئیس جمهور کشور آمریکا اولین تحریم ها را روی فرش ایران اعمال کرد. وی با این اقدام تمدن ایران را نشانه گرفته است.

 وی افزود: ما همیشه اعتقاد داریم که فرش دستباف، شناسنامه، پرچم دوم و  پاسپورت معنوی مردم ایران است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: فرش جزو سه کالای اول صادرات غیر نفتی کشور است و اگر کمی همت بخش خصوصی در کنار حمایت دولت وجود داشته باشد، این امکان وجود دارد که فرش دستباف اولین رقم صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص دهد.

وی افزود: در بافت فرش دستباف از رنگ دانه های گیاهی و پشمی که تازه چیده دباغی شده هم چنین از مرغوب ترین نوع ابریشم استفاده می شود. و از همین رو فرش ما متفاوت با بقیه فرش های دستباف دنیا است. ما در بحث تولید و صادرات با بقیه کشورها فاصله جدی داریم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: بعد از کشور ایران، دومین صادرکننده فرش کشور هند می باشد که خوشبختانه علیرغم تحریم، میزان صادرات ما با این کشور، قابل ملاحظه می باشد و بعد از آن کشورهایی مثل نپال ، پاکستان و چین قرار دارند .

دستپاک خاطر نشان کرد: گران قیمت ترین فرش هایی که در موزه ها، کاخ ها و مساجد بزرگ دیده می شوند همگی متعلق به مردم ایران است . مردم آمریکا خواهان فرش دستباف ایران هستند و ترامپ با تحریم این هنر- صنعت به مردم کشور خودش نیز ظلم کرده است.

 وی افزود: طبق آمار غیر رسمی طیف عظیمی از مردم ایران یعنی ،حدود دو تا دو نیم میلیون نفر در حوزه فرش مشغول به کار هستند.

 دستپاک ادامه داد: همچنین ما امسال حدود 30 یا 32 درصد  صادرات فرش به کشور آمریکا داشته ایم، یعنی همان کشوری که فرش ما را تحریم می کنند خود بزرگترین وارد کننده فرش ایرانی بوده است.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید