برگزاری همایش گره طلایی (رشتی زاده) در قم / بزرگداشت مردی که زندگی، شادی و فرش را به هم گره زد.

برگزاری همایش گره طلایی (رشتی زاده) در قم / بزرگداشت مردی که زندگی، شادی و فرش را به هم گره زد.

پنجمین همایش گره طلایی (رشتی‌زاده) با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران و جمعی از مدیران، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و هنرمندان صنعت فرش برگزار شد.

 

به گزارش مرکز ملی فرش ایران پنجمین همایش گره طلایی رشتی‌زاده ظهر جمعه، ۱۶ آذرماه، با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران، ، اعضای هیئت‌مدیره صادرکنندگان فرش ایران، ، ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم، سرپرست استاندار قم، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه قم، تورج ژوله محقق و طراح فرش، دبیر صادرکنندگان فرش ایران و جمعی از مدیران، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و هنرمندان برگزار شد.

فرشته دست‌پاک، رئیس مرکز ملی فرش ایران نیز در آغاز سخنرانی خود گفت: این همایش فرخنده، بزرگداشت مردی ست که زندگی، شادی و فرش را به هم گره زد. 

وی در ادامه، با اشاره به دیدار اخیر خود با رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و همچنین معاون محترم رئیس‌جمهور، از اینکه در لایحه بودجه تأمین اجتماعی، بیمه تأمین اجتماعی فعالان عرصه فرش پیش‌بینی‌شده خبر داد و نگاه مسئولان به بودجه حوزه فرش را مثبت ارزیابی کرد.

وی افزود: مگر می شود فرش را گرامی داشت اما حداقل ها را برای هنرمندان اصلی آن فراهم نکرد ما فعالیت های خوبی را با پشتیبانی مقام عالی وزارت برای بهبود پوشش  بیمه  در سال 98، در بودجه کل کشور پی گیری کرده ایم. در حال حاضر ۲۹۹ هزار قالیباف در سراسر کشور تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند و در بودجه ۹۸ افزایش ۲۰ درصدی سهم بیمه تأمین اجتماعی بافندگان فرش دستباف را شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به بحث تعهد ارزی تصریح کرد: پیمان‌سپاری ارزی یکی از مشکلات فعالان فرش کشور بوده که شرایط را برای صادرات سخت کرده است. بزدوی و در اولین شورای عالی فرش با حضور دکتر رحمانی بحث پیمان سپاری ارزی صادرات فرش را بررسی خواهیم کرد.

دستپاک اظهار کرد: در نمایشگاه فرش اسفند ماه کیش بهترین برندها و فرش های لاکچری را ارائه خواهیم کرد و از ظرفیت های مناطق آزاد در توسعه صادرات فرش و واردات مواد اولیه استفاده خواهیم کرد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران خاطرنشان کرد: بحث مواد اولیه و گرانی آن نیز یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تولیدکنندگان فرش بوده و در همین رابطه تفاهم‌نامه‌ای با منطقه آزاد کیش تدوین شده و در آینده نمایشگاهی از خاص‌ترین آثار فرش‌ دستباف در آنجا برگزار خواهد شدرئیس انجمن هنرمندان طراح و نقاش فرش استان قم در این مراسم، با اشاره به ثبت ملی فرش دستباف قم در یک دهه گذشته اظهار داشت: از سال 87 کار ثبت فرش قم در سطح ملی و در سال 89 نیز اقدام ثبت فرش قم در سطح جهانی آغازشده و امروز استان در این حوزه به توفیقات قابل‌توجهی نائل شده است.

در خاتمه همایش سرکار خانم دستپاک از سرکار خانم ولی بیگی بافنده فرش  زمین صلح و نسل های آینده تقدیر ویژه به عمل آوردند.

علی‌اصغر خوش‌گفتار مقدم با تأکید بر راه‌اندازی سامانه ثبت آثار فرش دستباف در استان قم افزود: با راه‌اندازی درگاه اینترنتی مربوطه کار ثبت آثار حوزه فرش در راحت‌ترین شکل ممکن ایجادشده و هنرمندان می‌توانند در این سامانه آثار ابداعی را به نام خودشان ثبت کنند.

وی با اشاره به ظرفیت و برند برتر فرش دستباف قم در سطح بین‌المللی عنوان کرد: اقدامات ابتدایی برای ثبت فرش ابریشم قم به‌عنوان بهترین برند فرش ابریشم جهان و پایتخت فرش ابریشم دنیا انجام‌شده است.

گفتنی ست در پنجمین همایش گره طلایی، از غلامرضا اخوان (پیشکسوت برگزیده در بخش طراحی)، رحیم فروهر (در بخش سرویس‌کاری فرش و مخترع دستگاه دارکشی و پرداخت ماشین سیار)، عباسعلی سنگانی (در بخش طراحی فرش دستباف)، قاسم الیاسی (در بخش تولیدکننده برتر)، حمید ذوالانواری (صادرکننده برگزیده)، زهرا ولی بیگی (بافنده برگزیده و خالق فرش زمین صلح و نسل‌های آینده)، تجلیل گردیده و مفتخر به دریافت تندیس طلایی شدند. همچنین تندیس ویژه این همایش، به سید رضی میری اهدا شد.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید