12 هزار بافنده فرش در سبزوار و خوشاب فعالیت دارند

12 هزار بافنده فرش در سبزوار و خوشاب فعالیت دارند

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار: 12 هزار بافنده فرش در شهرستانهای سبزوار و خوشاب فعالیت می کنند.

 

12 هزار بافنده فرش در سبزوار و خوشاب فعالیت دارند

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار گفت: 12 هزار بافنده فرش در شهرستانهای سبزوار و خوشاب در قالب دو مجتمع و کارگاههای خانگی فعالیت می کنند.

'به گزارش ایرنا، علی امیدبخش' افزود: این افراد پس از ارزیابی تخصصی اداره صنعت و معدن 'کارت عضویت' دریافت کرده اند.

وی متراژ تولید ماهانه فرش را در این شهرستانها هزار مترمربع عنوان و بیان کرد: سبزوار در تولید فرش جزو شهرستانهای برتر در سطح استان خراسان رضوی است .

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار شناساندن این هنر-صنعت را به بازارهای جهانی با برگزاری نمایشگاه بسیار تاثیرگذار عنوان کرد.

وی اظهار داشت: هر چند برای تسهیل صادرات محصول در دولت کارهای خوبی انجام شده ولی این بخش نیازمند توسعه بیشتری است.

او در ادامه با اشاره به کمبود مجتمعهای قالیبافی در سبزوار گفت: اعطای تسهیلات بلندمدت در این بخش موجب ساخت تعداد بیشتر مجتمعهای قالیبافی می شود .

وی همچنین حمایت از تاسیس مجتمع های بزرگ قالیبافی را در راستای تمرکز بافندگان و نظارت بیشتر در جهت بافت مرغوب ضروری دانست.

او در همین راستا بر حمایت هرچه بیشتر قالیبافان و تولیدکنندگان فرش تاکید و بیان کرد: می بایست علاوه بر بیمه با توجه به کار بافندگان حمایتهای خاص بهداشتی و پزشکی نیز برای آنان در نظر گرفته شود.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار جلوگیری از ورود مواد اولیه نامرغوب، اعزام تولیدکنندگان فرش به بازارهای هدف و تکمیل فرآیند بیمه را از موارد مهم در حمایت از این قشر عنوان کرد.

امیدبخش همچنین نبود نقدینگی در بخش تولیدکنندگان فرش عمده، پایین بودن دستمزد بافندگان و افزایش قیمت مواد اولیه را از جمله مشکلات تولیدکنندگان و بافندگان فرش عنوان کرد .

سبزوار در 237 کیلومتری غرب مشهد واقع است. سلطان آباد' مرکز شهرستان تازه تاسیس و 38 هزار نفری خوشاب نیز در فاصله 197 کیلومتری غرب مشهد واقع است.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید