صندوق ضمانت صادرات پشتیبان صادرات فرش می شود

صندوق ضمانت صادرات پشتیبان صادرات فرش می شود

در نشست مشترک مرکز ملی فرش ایران و صندوق ضمانت صادرات راه های تسهیل صدور فرش دستباف ایران با بهره گیری از خدمات صندوق ضمانت صادرات بررسی شد.

 

صندوق ضمانت صادرات پشتیبان صادرات فرش می شود

در نشست مشترک مرکز ملی فرش ایران و صندوق ضمانت صادرات که با حضور برخی از صادرکنندگان فرش دستباف ایران تشکیل شد، راه های تسهیل صدور فرش دستباف ایران با بهره گیری از خدمات صندوق ضمانت صادرات بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران سرپرست مرکز ملی فرش ایران گفت: در آستانه روز ملی صادرات و با تاکید وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت بر آن شدیم تا در نشستی کاری با حضور فعالان حوزه صادرات فرش راه های استفاده بیشتر از خدمات صندوق ضمانت صادرات برای بهبود صدور فرش را بررسی کنیم.

حمید کارگر افزود: آن دسته از صادرکنندگان فرش که از مزایای صندوق ضمانت صادرات بهره مند هستند زیاد نیست و برای افزایش این تعداد و نیز رفع مشکلات و تنگناهای موجود، این نشست یک آغاز است و چنین گفت و گوهایی از سوی مرکز ملی فرش ایران ادامه خواهد یافت.

عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران نیز با اعلام اینکه تاکنون در مجموع برای 67 صادرکننده فرش تعداد 217 ضمانتنامه و نیز 77 بیمه نامه صادر شده است، از آمادگی برای افزایش کمی و کیفی خدمات و رفع مشکلات موجود خبر داد.

اسماعیل دهبان گفت: صندوق در مسیر پوشش ریسک صادرات و نیز اعتبارسنجی مشتریان خارجی آماده طراحی حمایتی ویژه برای صادرکنندگان فرش است و هم اکنون نیز در الگوهای طراحی شده صندوق برای تعیین سقف اعتباری صادرکنندگان کشور، فرش بالاترین امتیاز را در میان کالاها داراست.

در ادامه صادرکنندگان حاضر در نشست با اشاره به تجارب تعامل با صندوق ضمانت صادرات و یا مشکلات و چالش های این حوزه به بیان پیشنهادها و نیز درخواست های خود پرداختند.

دستاورد این مباحث در گام نخست در موارد زیر فهرست شد:

-          اعلام آمادگی صندوق ضمانت صادرات ایران برای داشتن کارگزار ویژه برای فرش دستباف

-          اعلام آمادگی صندوق برای صدور ضمانتنامه های اعتبار تولیدی و تضمین کردن صادرکنندگان فرش ایران نزد تولیدکنندگان داخلی فرش با تایید مرکز ملی فرش ایران

-          آمادگی برای برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه صادرکنندگان فرش برای شناخت بیشتر خدمات قابل ارایه صندوق با هدایت مرکز ملی فرش ایران

-          تثبیت و پیگیری محسوب شدن ضمانتنامه های صندوق به عنوان وثایق نوع اول در بانک ها

-          اعلام آمادگی صندوق برای همراهی با صادرکنندگان فرش دستباف در مواردی که خود یا خریدارانشان از شفافیت مالی پرهیز دارند

-          اعلام آمادگی صندوق برای یافتن راه های متفاوتی جدا از مراجعه به صورت های مالی بانکی مشتریان برای سنجش اعتبار خریداران در خارج از کشور (حتی بازدید میدانی)

-          اعلام آمادگی صندوق ضمانت صادرات برای دریافت همزمان مدارک و مستندات به هنگام معرفی خریدار برای استعلام و تسریع در فرایند بررسی

-          آمادگی صندوق در ارایه تخفیف و تسهیلات به صادرکنندگان نمونه فرش دستباف

-          اعلام آمادگی صندوق برای دادن تسهیلات مالی به خریداران خارجی برای خرید فرش ایران

همچنین قرار شد چنین نشست هایی با هدایت مرکز ملی فرش ایران برای پیگیری این تصمیم ها و رفع دیگر مشکلات احتمالی با دریافت آرای صادرکنندگان فرش دستباف تداوم یابد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید