صادرات ۲۰ میلیارد ریالی فرش دستباف داراب به خارج از کشور

صادرات ۲۰ میلیارد ریالی فرش دستباف داراب به خارج از کشور

سالانه ۲۰ میلیارد ریال فرش دستباف از داراب به حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی صادر می شود.

 

صادرات ۲۰ میلیارد ریالی فرش دستباف داراب به خارج از کشور

سالانه ۲۰ میلیارد ریال فرش دستباف  از داراب به حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی صادر می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بیش از 63 درصد قالیبافان دارابی اهل روستای نوایگان هستند. دستبافه‌های این هنرمندان توسط واحد بازاریابی محصولات مددجویان کمیته امداد داراب در تهران به فروش می‌رسد و به حوزه خلیج فارس و اروپا مثل کشورهای آلمان، ایتالیا و غیره صادر می‌شود.

بنا به گفته قالیبافان نوایگانی پیدایش اولیه فرش دستباف در این روستا به سال 1352 هجری شمسی بر می گردد. در 41 سال پیش بنا به دستور و پیگیری آیت اله شیخ یحیی انصاری از قم، تعداد 10 خانواده استادکار فرش دستباف از قم و سه تاجر فرش به نوایگان آمدند و در مدت سه ماه فرش بافی را به زنان این روستا آموختند. مهدی و هادی جوانمردی و حاج محمود متقیان سه تاجر مشهور قمی آن زمان بودند.

عباس کشاورز، کارشناس با سابقه فرش و تاجر فرش در داراب، مهم‌ترین فعالیت اقتصادی خود در شهرستان داراب را جمع‌آوری و ارسال فرش‌های دستباف منطقه داراب به استان تهران ذکر و اظهار کرد: کرک مرینوس، مواد اولیه فرش‌های دستباف است و تار و پود و فرش‌های داراب هم از کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی قم، کاشان و تبریز خریداری و توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) داراب با قیمت مناسب در اختیار مددجویان تحت پوشش قرار می‌گیرد.

کشاور قیمت هر کیلو کرک را 40 هزار تومان ذکر و خاطرنشان‌ کرد: این در حالی‌است که شرکت فرش داراب هر کیلوگرم کرک را با قیمت 50 تا 60 هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رساند.

وی با اشاره به سابقه فعالیت 25 ساله در حرفه کارشناسی فرش و استادکاری فرش گفت: حدود 15 سال است که در کار تجارت فرش هستم همه رنگ‌های به کار گرفته شده در فرش‌های شهرستان داراب، طبیعی و غیرشیمیائی است.

کشاورز تصریح کرد: انواع نقش‌های مورد استفاده در قالی دست‌باف شهرستان داراب و روستای نوایگان، خشتی، لچک ترنج، عشایری، درختی، هشت ترنج، لوزی، کف‌ساده است.

استفاده از رنگ طبیعی مشخصه بارز قالی داراب است

کشاورز افزود: از جمله رنگ‌های به کار گرفته شده برای بافت‌ قالی دستباف منطقه داراب و روستای نوایگان می‌توان به رنگ ازا، لاکی، کرم، سورمه‌ای، خاکی، الماسی و پیازی اشاره کرد که همه رنگ‌ها برگفته از طبیعت است.

وی میزان کرک مرینوس و نخ لازم برای بافت هر تخته قالی به طول و عرض 40/1 در 220 متر (به مساحت حدود 3 متر)، را 10 کیلوگرم عنوان و بیان کرد: هر تخته قالی به طول و عرض 40/1 در 220 متر، از 820 رج تشکیل شده است.

کشاورز با بیان اینکه در صورتی‌که یک بافنده 10 رج در هر روز ببافد یک تخته فرش 40/1 در 220 متر در 4 ماه بافته می‌شود، اظهار کرد: قیمت این قالی دستباف پنج میلیون تومان و قیمت مواد اولیه فرش دستباف در ابعاد 40/1 در 220 متر، به قیمت کمیته امداد امام خمینی(ره)، 500 تا 600 هزار تومان است.

بیمه‌شدن و برخورداری از تسهیلات بانکی، مهم‌ترین مزایای کسب گواهینامه مهارت قالی‌بافی است

وی اظهار کرد: تأمین همه امکانات قالی‌بافی، اعطای تسهیلات بانکی، ارائه خدمات بیمه‌ای از جمله خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان داراب به قالی‌‌بافان دست‌باف داراب و روستای نوایگان است.

کشاورز میزان پرداخت بیمه را برای هر نفر 145 هزار تومان به‌صورت سه ماه یک‌بار دانست و گفت: از نتایج این اقدام دریافت حقوق بیمه بازنشستگی و از کارافتادگی است.

وی با بیان اینکه برای هر فرش‌باف پس از قبولی در آزمون عملی مهارت در اداره مربوطه، گواهینامه فنی و حرفه‌ای صادر می‌شود،  تصریح کرد: از جمله مزایای کسب گواهینامه مهارت قالی‌‌بافی بیمه شدن، معرفی به بانک عامل و دریافت وام بانکی است.

نقش اثرگذار مبادله مستقیم فرش در افزایش قیمت فرش 

وی عدم وجود واسطه در بازار فرش تهران را علت فروش فرش دستباف به قیمت گران در بازار خارجی توسط بازاریاب ذکر کرد و گفت: از دیگر دلایل می‌توان به خرید مواد اولیه از کارخانه و رساندن مواد اولیه با قیمتی کمتر از شرکت فرش داراب به دست مشتری اشاره کرد.

کشاورز با اشاره به وجود 550 زن بافنده فرش دستباف در روستای نوایگان، خاطرنشان کرد: از این تعداد برخی مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) داراب هستند و تعدادی هم به صورت آزاد فرش می‌بافند که قیمت مواد اولیه برای بافندگان آزاد گران‌تر تمام می‌شود.

ارزش ریالی صادرات فرش داراب و نوایگان سالانه 20  میلیارد ریال است 

علی پرویزی، مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داراب، شهرت فرش نوایگان را جهانی توصیف کرد و گفت: از خدمات این اداره به بافنده‌های قالی دستباف می‌توان به معرفی بافندگان به ادارات بیمه و بهره‌مندی این قشر از خدمات بیمه قالی‌بافی اشاره کرد.

پرویزی ارزش ریالی صادرات فرش دستباف داراب و نوایگان را سالانه بیش از 20 میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: ضرورت احداث یک کارخانه ریسندگی در داراب احساس می‌شود.

احداث کارخانه ریسندگی و بافندگی در شهرستان داراب ضروری است

وی بر نقش اثرگذار سرمایه‌داران در احداث کارخانه ریسندگی و بافندگی تأکید کرد و گفت: مهم‌ترین آثار وجود کارخانه در منطقه می‌توان به تأمین مواد اولیه به قیمت ارزان، اشتغال‌زایی و مرتفع‌شدن نیاز به بازار مواد اولیه کاشان، تبریز و قم اشاره کرد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید